Logga in först!

För att kunna köpa artiklar behöver du först logga in.

Visuellt resultat ur betraktarens perspektiv

Fredrik och Maria populärast - att titta på

2/9, 2010 kl. 09:13

Fredrik Reinfeldt och Maria Wetterstrand är mest tilltalande att titta på när det gäller årets valaffischer. Det visade sig när MRC International undersökte var och hur länge personer tittar på de olika reklambudskapen. Personerna som deltog i undersökningen fick även svara på frågor om hur de tänker rösta på i detta valet, hur de röstade i förra och hur de uppfattade reklamen.

Idg.se berättar om en undersökning av ögonstyrningsteknik utförd av Tobii, ett snabbväxande företaget som ofta lyfts fram som ett av de svenska framtidshoppen. Nu har tekniken blivit såpass billig och användarvänlig att den, sedan ett halvår tillbaka, nått ut på marknaden.

Läs hela artikeln här:
http://www.idg.se/2.1085/1.336962

Dela / Bokmärk / Skriv ut
Gestrike Media AB

Gestrike Media AB

Medlem sedan 2007-05-04

Gestrike Media AB är en media- och nyhetsbyrå. Vår affärsidé är att hjälpa våra uppdragsgivare att kommunicera med företag, beslutsfattare och ko... Läs mer

Ladda ned

0:- Fri för nedladdning.

Vad vill du läsa?

Publicera

Mer läsning

Senaste nytt

Hjälp

Stäng