Rockiga hållplatser i helgen.

Stadsbuss blir rockbuss under festivalen i Gävle

7/7, 2010 kl. 09:19

Stadsbussarna i Gävle inrättar en tillfällig linje i samband Getaway Rock Festival som börjar på torsdag.

Linjen kommer att sträcka sig mellan Centralstationen och campingområdet som ligger utmed Sältavägen öster om Gasklockorna.

Anslutningen är först och främst tänkt för de som anländer med tåg eller fjärrbuss. Redan idag går en linje, nummer 14, förbi Gasklockorna.

Festivalgeneralen Tomas Jernberg välkomnar anslutningen:
 – Vi kan med detta samarbete erbjuda våra besökare ett bra alternativ att ta sig från centralstationen till festivalområdet och campingen. Det känns kanonfint och detta i bussar med Getaway Rock känsla. Det kan inte bli bättre.
 
Avgångarna sker med början klockan 10 på förmiddagarna med cirka en halvtimme emellan. På söndagen kör "Rockbussen" från campingen till Centralstationen med början klockan 9.

Dela / Bokmärk / Skriv ut
GävleVeckan

GävleVeckan

Medlem sedan 2009-02-04

Skribent med ny åldersnoja.

Ladda ned

0:- Fri för nedladdning.

Vad vill du läsa?

Publicera

Mer läsning

Senaste nytt

Hjälp

Stäng